carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

What did Luther feel about indulgence
Determine whether the material is a rock or mineral based on the description.
I need help with the rock one plz
Balance and a graduated cylinder are used to determine the density of a mineral sample to sample has a mass of 14.7 g and a volume of 2.2 cm3 What is the densit
Which option corrects the double negative, yet has the same meaning as the preceding sentence? Nobody’s never given me a bad report. A. I’ve never been given a
x intercept and y intercept
What number is the same as 10^-5? A) 0.000001 B) 0.00001 C) 0.0001 D) 10,000
Nosotros ___ (salir) a las ocho de la manana
what does it mean to say that a data point has a residual of -1
Has anyone experienced anything paranormal? If so please tell the story of the occurrence.