addislincoln86
addislincoln86 addislincoln86
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

what is the answer to: Mila bought 26 pounds of sausage for $65.what was the cost per pound of sausage?

Respuesta :

dfsdfbdga dfsdfbdga
  • 10-02-2021

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

divide $65.00 by 26 pounds

Answer Link
gracelin42502 gracelin42502
  • 10-02-2021

Answer: $2.50 per pound

Step-by-step explanation: $65/26 pound = $2.5 per ponund

Answer Link

Otras preguntas

A parabola can be drawn given a focus of (8,-1) and a directrix of y = 3. What can be said about the parabola?
3, A 4kg block is pushed 2m at an acceleration of 0.2m/s square up a vertical wall by a constant force F applied at an angle of 37° with the horizontal, as show
A square room has a floor area of 16 square meters, the height of the room is 5 meters, what is the area of all 4 rooms?
Write your best elaborate summary of the American revolution, starting with the causes and ending with independence. best one will be eligible for brainly and m
What’s MA I need a answer asap if possible
“How does Shakespeare convey the complexities of jealousy in Othello?”
20% of the area of the Southern hemisphere is land. (b) Work out the ratio of the area of land to the area of water in the Southern hemisphere. (Total for quest
Which of the following is an important goal related to saving and investing over time? ECONOMIC HELP PLEASE (FLVS)
Help if you understand please and thanks
I need help with this please