Personwhoshipsennard
Personwhoshipsennard Personwhoshipsennard
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 cartons of fresh cream is 5.76. What is the cost of 13 such Cartons?

Respuesta :

fxmoussii fxmoussii
  • 13-01-2021

Answer:

18.72

Step-by-step explanation:

cost of four cartons = $ 5.76

cost of one carton = $ 5.76/4

cost of 13 cartons= $ 5.76/4× 13

=$ 18.72

Answer Link
Oofor
Oofor Oofor
  • 13-01-2021

Step-by-step explanation:

Cost of four cartons: 5.76

Cost of one carton: 5.76/4 times 13.

Cost of 13 cartons: 5.76/4 times 13 = 18.72

Answer Link

Otras preguntas

The Unforgettable Fire is the album that made U2 superstars.
When two plates carrying oceanic crust collide, the heavier plate will dive under the lighter plate and sink into the upper mantle in a process called A. subduc
What is 195 divisible by
What 2 important functions did Byzantine Empire serve
Which country does not have territories in the Pacific? a. United States c. New Zealand b. Chile d. China
Frustrated that early explorations did not produce a route to the East, England sought return on its investment byA=fishingB=entering the fur tradeC=looting Spa
The island of Crete was inhabited by the _____.
Which sentence correctly describes Babylonia?
The word "funk" has African origins, just as the rhythms of funk music can be traced back to Africa.
What is the area of the medal platform?