jahamilton4981 jahamilton4981
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost? An expression is . The cost is $ .

Respuesta :

ayfat23
ayfat23 ayfat23
  • 13-01-2021

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

✓An expression for this can be written as

f(n) = 20(n)

Where n= number of weeks of the lesson.

✓Then the cost for 6 weeks of lessons will be f(6)

f(6) = 20(6)

=$120

Hence, The cost is $120

Answer Link

Otras preguntas

Need to know the answer to the question
what is the length of xy
What are examples of personal interests?
NEED HELP ASAP! <3 In the short story “Rules of the Game” by Amy Tan, what game is used to symbolize the conflict between mother and daughter? A.) chess B
Is 6740 divisible by 3 and 10
What is the meaning of noble
You have a list of 140 'hot leads' who clicked on a link in your email. Your click rate is 4%. How many emails did you ORIGINALLY send?
A roster lays an egg on top of a barn,the wind is blowing west,which way does the egg roll?
Okay guys I need serious help here plz!!! Are lithium, sodium, potassium, rubidium, cesium, and francium shiny or dull? Please answer the question for each meta
At what point in meiosis do cells become haploid?