pooterdooters2686 pooterdooters2686
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If Rib-eye steaks are on sale for $8.52 per pound. Ms. Markum bought a 0.9-pound steak. How much did the steak cost?

Respuesta :

JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 14-01-2021

Answer: The steak costs $ 7.67.

Step-by-step explanation:

Given: Cost per pound of Rib-eye steaks = $8.52

Ms. Markum bought a 0.9-pound steak.

To find :  cost of 0.9 pound steak =

Then cost of 0.9 pound steak = 0.9 x (Cost per pound of Rib-eye steaks )

= $ (0.9  x 8.52)

= $7.668 ≈  $ 7.67

Hence, the steak costs $ 7.67.

Answer Link

Otras preguntas

Select all that apply. Sinclair Lewis resembled _____. Edith Wharton William Faulkner John Don Passos Booth Tarkington
Math help, please? I honestly just can't understand this and if you don't mind could you please explain it so I could write it down in my notes. Thank you
why does the Giver appear a little sad at the end of first day training?
What is the inequality for a restaurant can seat at most 165 people?
Someone please help me take notes on word problems for Equations and Eniqualities QUICK
What do Muslims do during Ramadan? fast travel donate celebrate
the area is 12.56 square centimeters what is the diameter
Is 3/9 the same as 1/3
a turtle walk 12 feet in one hour. how many inches does the turtle walk in one hour ?
_________ occurs when the Earth, Sun and Moon form a straight line.