poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Determine if the given relation is a function. Explain your answer./y/=x​
PLEASE HELPPP PLEASE!!! Bond energies can be measured by reacting very precisely measured quantities of reactants and very carefully measuring the change in tem
The most motivating quote you find in the Bible.....Tell ur own thoughts no copy paste please​
how many models of 100 do you need to model 2,700
Offspring that result from crosses between parents with different traits.
You pick a card at random. Without putting the first card back, you pick a second card at random. 4 5 6 7 What is the probability of picking a 6 and then pickin
Find the vertex of the quadratic function f(x) = 2x^2 - 6x + 7 A.) (0, 7) B.) (1, 2) C.) (-1.5, 2.5) D.) (1.5, 2.5)
can someone please help with this question about Ku Klux Klan?it was due YESTERDAYplease please please please please please pleasE!!!! help
To me, fitness means… My level of fitness is important to me because… My attitudes about fitness are influenced by these people… Other than physical education c
Help, Name the point