lanorajackson29 lanorajackson29
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

At one gas station costs 2.75 per gallon write an equation that relates the total cost C, to the number of gallons of gas purchased, g

Respuesta :

jayjayncb jayjayncb
  • 12-01-2021
the correct answer is c=2.75g
Answer Link
parantaxa
parantaxa parantaxa
  • 12-01-2021

Answer:

at one gas station, gas costs $2.75 per gallon. write and equation that relates the total cost, C, to the number of gallons of gas purchased:  2.75 g  

Answer Link

Otras preguntas

What is the MAD of the data set? {13, 6, 3, 7, 11}
Use the graph to answer the question. Find the slope
convert 10 1/2 to fractional notation
Contracts that protect consumers’ rights against faulty goods are known as what?
What are the values of x in the equation x(x-6)=4(x+6)? 1. -6, 6 2. -12,2 3. -2, 12 4. -6, 0, 6
Which ratio is not equivalent to 24/36 ? A. 4/6 B. 48/72 C. 3/4 D. 12/18
15 is 30% of what number? (Please explain and/or show work)
the measures of the angles of XYZ are in the ratio 4:5:6 what are the measures of the angles
Change the fraction 7/12 to a decimal. Round your answer to the nearest thousandth
The Honeydough Bread factory produces 2,000 loaves of bread per day. During bread making, ____________ by yeast produces __________ which makes the bread rise.