kaylalenobody1027
kaylalenobody1027 kaylalenobody1027
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

6 cupcakes cost 14.70. how much is each cupcake.

10 points :)

Respuesta :

btsustan
btsustan btsustan
  • 12-01-2021

Answer:

2.45 per cupcake

Step-by-step explanation:

Answer Link
Soulene
Soulene Soulene
  • 12-01-2021

Given: 6 cupcakes cost 14.70.

To find: The cost of each cupcake.

Answer:

To find the cost of each cupcake, we'll have to divide the total amount by the number of cupcakes.

Cost of one cupcake = cost of 6 cupcakes/number of cupcakes

Cost of one cupcake = 14.70/6

Cost of one cupcake = 2.45

Therefore, the cost of each cupcake is 2.45.

Hope it helps. :)

Answer Link

Otras preguntas

what two sources of friction do you have to overcome when you are walking?
round 232.76 to 2 significant figures
The Confederation Congress sold the nation’s western lands to raise national revenue a. as a result of economic concerns voiced during Shays’s Rebellion. b. to
Steve's older brother got this cool new car. He said it can go from a stopped position to 80 miles per hour in ten seconds. His brother is describing the car's
why was the house of burgesses important
suppose that a newly discovered element called centium has three isotopes that occur in nature. these are centium-200, centium-203, and centium-209. assume that
How do you solve for x: 1/3x-5/9=5/6x
What is the simplified form of the expression square root 1 over 121???
What is the value of x? 3(x - 2) - 5x = 18
what was the major cash crop grown in the Caribbean by colonial powers