Tjspeedracer7
Tjspeedracer7 Tjspeedracer7
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jennifer spent $42 on a magazine and 7 candy bars. The magazine cost $7, then how much was each candy bar​

Respuesta :

ash821ley
ash821ley ash821ley
  • 12-01-2021
$5. You subtract the $7 from the $42 since that was the magazine then you divide that(35) by 7 since that is the amount of candy bars that were bought. That’ll give you the answer of $5 for each candy bar.
Answer Link

Otras preguntas

Please help ASAP (Algebra 2)
Cheryl classifies an organism based on the broadest taxonomic classification. In what group might she place it? A. Protista B. Animalia C. Eukarya D. Fu
Describe the graph of the function - 15 points
67,124 x = ________. Will the product of this equation be less than or greater than 67,124? Explain your reasoning.
50 POINTS Read the lyrics of the song “Battle Hymn of the Republic.”Battle Hymn of the RepublicMine eyes have seen the gloryof the coming of the lord,He is tram
How much will she save by buying points
divert come from the Latin prefix di and the Latin root ver based on word parts and context clues from the sentences what does divert most likely mean​
The triangles are similar. What is the value of x? Enter your answer in the box. X=
What is the value of x? Enter your answer in the box. x =
Here is currently a long history of fighting between the israelis and palestinians, and many attempts to resolve these conflicts have failed. according to the _