doriscastillo234
doriscastillo234 doriscastillo234
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

Alycia earned $20.40 in 3 hours . What is her unit rate in dollars per hour?

Respuesta :

alexarae24 alexarae24
  • 11-01-2021
20.40 / 3 = 6.8. Her rate would be $6.8 per hour.
Answer Link
zuesismyfurbaby
zuesismyfurbaby zuesismyfurbaby
  • 11-01-2021

Answer:

6.80 dollars per hour

Step-by-step explanation:

You divide 3 into 20.40 to see how much money for 1 hr. That's how i got 6.80.

HOPE I HELPED! :) if did maybe i could get brainlist.

Answer Link

Otras preguntas

Study the image. Which statement best explains the impact of slash-and-burn agriculture? O Slash and burn allowed the Maya to clear lowland areas, but had an en
ANSWER ASAP PLZZZ. find the area of the composite figureA.32cmB.40cmC.48cmD.56cm ​
What is the direct object in the following sentence? Mr. West studied Political Science during his time in college. a)Mr. West b)studied c)Political Science
Pls help I really need it
A) moles are in a 60-gram sample of NaCl?​
i don’t understand this please help.
please help me rephrase this"Some critics might argue that animals cannot use or learn language, however, animals can learn or use language"
To maintain a healthy body image, adults should focus on a healthy lifestyle by exercising. Please select the best answer from the choices provided. true or fal
Can someone do this for me please I need it
i cant write it on here do pls look at the picture i provided ​