chinarose470
chinarose470 chinarose470
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

You had $25 to spend on school lunches. After buying five of them, you have $15 left. How much did each lunch cost?​

Respuesta :

thesmallerguy26 thesmallerguy26
  • 11-01-2021
each lunch costs $2 because 5 lunches times $2 equals $10
Answer Link
msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 11-01-2021

Answer:

2 each

Step-by-step explanation:

simple math

Answer Link

Otras preguntas

This is context clues worksheet and I think it's to put the meaning for the underlined word in each sentence
and use energy from the sun to convert them into
My dinosaur onto the trampoline
Belinda designs and conducts a computer simulation with 20 trials and uses the data to create the relative frequency bar graph shown. The graph shows the relati
what is the slope intercept form of 10x-2y+4=2?​
I need help with 1-2 please and thank you
PRACTICE: Graph each function. Determine the domain, range, vertex and all local extreme points. a(x) = 5x' - 30x° + 2x - 12
The _ of the past were constant reminders of _ opportunities and paths not taken
Question 3(Multiple Choice Worth 1 points) (03.08 HC) Listen, read the question, and choose the option with the correct vocabulary to complete the sentence.
The reaction between sodium and chlorine is described in the following paragraph. Sodium is a silvery-grey metal that reacts violently with water. Chlorine is a