potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

what is 1/10 of 1000
convert the mixed number 7 4/7 to a mixed decimal and round the nearest thousand
convert the mixed number 7 4/7 to a mixed decimal and round the nearest thousand
What is the 7th term in the sequence below? 3,12,48,192,...
How do you access the dictionary and thesaurus in Word? A. Click the Dictionary/Thesaurus icon in the upper-left page. B. In the View tab, click the Dictionary
need help factoring this binomial: x^4-1?
S=2(lw lh wh) solve for w
Which of the number(s) below are potential roots of the function? p(x) = x4 + 22x2 – 16x – 12
convert the mixed number 7 4/7 to a mixed decimal and round the nearest thousand
what is 363 rounded to the nearest ten and hundred