cecemm3344 cecemm3344
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of juice costs $23.16. What is the price per quart?

Respuesta :

LynxVillicana
LynxVillicana LynxVillicana
  • 11-12-2020

Answer:

$1.93 per quart

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon and the jug of juice is 3 gallons.

4 * 3 = 12

Thus we have 12 quarts for a price of 23.16. If we divide the price by the quarts, we get price per quart.

23.16/12 = 1.93

Price per quart is $1.93

Answer Link

Otras preguntas

something that is prevalent happens
10p+5=18p-6/2 The 18p-6 is over 2 in a fraction solve for P
What is a rationa lexponent?
what is the first syllable of the word song?
Make a food chain around with the pictures below the pictures and ill give you even more points or you can just tell me which class they are Ex: Decomposers and
a species of fly has two alleles for the length of their legs. the allele for long legs is dominant, and is represented by p. the allele for short legs is reces
Which of the following was not a factor that led the colonist to revolt against the British Monarchy?
which number is represented by 1+0.09
180:3 equivalent to 120:2
what is the best way to study the environment.