24jaih48
24jaih48 24jaih48
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

what is a better deal

$23 for 10 lb or $32.05 for 15 lb

Respuesta :

fatimaelmcharfi1999 fatimaelmcharfi1999
  • 11-12-2020
$32.05 for 15 lb is a better deal.
$23 for 10 means you’re paying 2.3 per pound while $32.05 for 15 means you’re paying 2.13 per pound. Which means that you’re paying less in the second one
Answer Link

Otras preguntas

The basic principle in balancing a chemical equation is to ______. A. have the same number of molecules of each substance in the reactants and in the products B
I need help with example one it would really help if you could show how to get it on a piece of paper.
Cities are_____ than rural areas
An object's _____ depends on what an object is made of and how much of it there is.
Type adjective from the sentence below in the space provided Any defendant can waive the right to a jury trial.
A collection of realated files is called a
quotient of 1/2 ÷ 5, reduced to lowest terms
The region bounded by the curves y=(1/x), y=x^2, and x = 0.1 is revolved around the y-axis to form a solid. What is the approximate volume of the solid?
Jamie received a piggy bank for her birthday every five days she earns four dollars in allowance for completing her chores at this rate how many days did it tak
cara nak selesaikan semua soalan itu?​