stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Caroline’s Coffee Shop sells a refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Sean spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did he buy?

Respuesta :

xiomarag7087
xiomarag7087 xiomarag7087
  • 11-12-2020

Answer:

Alright! First you'd have to subtract the flat fee of the mug which is $8.95, then you'd have to divide by the rate which is $1.50. Your equation would be:

(26.95 - 8.95) ÷ 1.50 = r

Then you solve using your head.. lol.

(26.95 - 8.95) = 18.

(18 ÷ 1.50) = 12.

R = 12.

Answer Link
vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Area of a triangle A/12 = 12/12bhsolve for b ​
what is the purest form of iron​
Help me please……………….
ILL MARK BRAINIEST IF YOU DO THIS CORRECTLY!!!
Noah had to water 7 plants. Each plant needed 14 ounces of water. Noah multiplied to find out how much water he would need. Which equation shows the addition eq
(3,y) (1,4) m= -2 what is the value of y if the line through the two given points is to have indicated slope
Write the equivalent expression for the following radical expressions. Simplify numerical expressions when possible. (1 point) please help asap
What netflix series can I relate it to Aristotle's poetics? ​
It is important for people with HIV/AIDS to keep their hands free from germs as much as possible because __________. A. AIDS can be transmitted through handshak
Answer ASAP please! …