savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer please?
Why did the democracies finally promise to protect Poland from a German invasion?
In the Americas, African customs were rejected by, incorporeated into, or used instead of native cultures.
How do the grounds for arresting a juvenile and an adult differ in the state of Georgia? A. Cases involving juveniles require law enforcement to obtain permissi
if glucose levels get too high in our body, what diseases may occur because of it?
Spanish stem change the following verbs from the conjunctions. (e - i)Servir PedirPlease help​
Which should be included in a critique
Need help please answer ASAP! (22-23)
For the function f(x) = x3 Find f(2) = Find f(-2) =
Is the sentence after staring at each other for a few minutes,the snakes slithered away a complex sentence a simple sentence or a compound sentence?