ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

A car is designed to last an average of 12 years with a standard deviation of 0.8 years. What is the probability that a car will last less than 10 years?
the___provides access to the internet; may also be internal
which shows the product of a number n and 12? A: n-12 B: n/12 C: 12n D: n+12
Which of these sentences uses correct parallel structure? A. After school, Sheila either walks home or is taking a bus. B. Every evening, Jenny does her homew
define the acronym WAECUP and its components
Julia deposited $250 in a savings account that earns 2.7% simple interest. How much interest has Julia earned by the end of the first year? $6.75 $92.59 $256.75
The equation T^2 = A^3 shows the relationship between a planet’s orbital period, T, and the planet’s mean distance from the sun, A, in astronomical units, AU. I
express the fraction in the simplest form 36/63.
if h=3i-2j+k, detirmine the unit vector
6. What could an anthropologist learn by studying an archaeological site where many animal bones were found?