julissad3509
julissad3509 julissad3509
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice: At this rate, how many bags of rice can you buy with
$12?

Respuesta :

krissyar krissyar
  • 10-12-2020
4 bags of rice because 3 to buy 2 then divide 12 by 3 and it’s 4 and that’s your answer
Answer Link
hrsinclair05
hrsinclair05 hrsinclair05
  • 10-12-2020

Answer:

4 bags

Step-by-step explanation:

because 12 ÷ 3= 4 so 4 bags of rice

Answer Link

Otras preguntas

Which ingredients are needed to transform NADP+ to NADPH?A.) an electron and two hydrogen ions B.)an electron and a hydrogen ion C.)two electrons and a hydrogen
What effects do ADHD medicines have on depression and anxiety?
The act of canceling a law?
Can someone please help
ok for my first question i'll keep it simple how many bones are in a dogs body?
10 poir The Mayflower Compact, signed by the Pilgrims in 1620, was significant because it- * stated that the pilgrims were no longer part of the British Empire
28 divided by -4 is the same as: (read attachment) pls help
1. Write 0.00000248 in scientific notation.​
ecaluate 4 to the 3rd power​
HELP I'm stupid and idk what the answer is!