benilsonlumani710 benilsonlumani710
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9.

Respuesta :

PikachuDenkiUwU
PikachuDenkiUwU PikachuDenkiUwU
  • 10-12-2020

Answer:

Divide 9 by 15.

9/15= 0.6 add a zero to make it money so its 0.60

Each cookie costs 60 cents.

I solved for what it costs for 1 cookies

Answer Link
tagoddard
tagoddard tagoddard
  • 10-12-2020

Answer:

9/15= 0.60

each cookie costs 60 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solvex²-16x+64=0please​
1. Describe the purpose of analogies in problem solving. 2The purpose of brainstorming is to ________. a. Evaluate ideas to see if they are useful b. Identify t
How many voice ranges contain pitches on both treble and bass clefs?
Your friend wants your advice about his new transformation fitness plan. He has found a plan that sounds promising to him, but he wants to know what you think b
If you were to make a line graph which two numbers would be 3.275 be in between if you are trying to round it to the nearest whole number, tenth, and hundredth.
Find the distance between the points (- 5,7) and (- 9,7).
Which statement would be MOST important to include in a summary of the article? A Afghanistan has a higher birth and death rate than countries which are not at
8 more to come thx for helping
Can the bill still become law?
Kimberly needs $45 to go to the amusement park. She has $13. She earns $8 per hour working at her job. The equation 8h + 13 = 45 shows this relationship. How ma