daisynathalie02 daisynathalie02
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Ness buys 22 oz. of bananas for $2.86. What was the cost per ounce of the bananas?

Respuesta :

sela32305 sela32305
  • 10-12-2020

Answer:

$0.13  per oz

Step-by-step explanation:

since you have $2.86, you have to split it into 22 ounces. You divide the 2.86 and the 22oz. and get 0.13

Answer Link

Otras preguntas

the vertex of this parabola is at (3,-2). When the x-vaue is 4, the y-value is 3. What is the coefficient of the squared expression in the parabola equation?
how does acceleration relate to force?
Fully explain the solution set to the equation below. 1x = -1
Graph the given inequality y≤9-|x|
can someone help please
A survey of 125 households was done to investigate whether households have laptops, tablets, orboth. The results are shown in the Venn diagram below. If a house
find the value of k for which the quadratic equation 2x^-kx+=0 have equal roots​
Why does the chlorine compound has the properties it does by its bonding and structures will give brainliest!!
what is the sum of the polynomials (7x3-4x2)​
whats ur fav anime show and name the character u like from that show mine is toyko ghoul and the character is ken kaneki