llex51727
llex51727 llex51727
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

It cost John $15.86 to buy 2.5 pounds
of ground beef. What was the cost per
pound?

Respuesta :

lollol
lollol lollol
  • 10-12-2020

Answer:

$6.34

Step-by-step explanation:

15.86 / 2.5 = 6.34

$6.34

Answer Link

Otras preguntas

how do I determin the slop of a line on a graph
What is the correct answer ?
PLZ HELP FAST Read the excerpt from Between the Silver and the Ash. XAVIER (Alarmed) You told? You promised me you wouldn’t. Oh, man, this could be disastrous
Coal _____. A.is a renewable resource B.can easily be replenished C.is formed from plant remains D.is the least-polluting energy source
What is the process of thinking carefully and closely about your essay topic?
If the top portion of plants grow “up”, explain why a small tree on a hillside does not grow straight out from the hillside?
what is air pollution
Why did France cede Louisiane to Spain ?
It was difficult to fulfill its duties under the articles of confederation because?
A ball rolls down a ramp for 15 seconds. If the initial velocity of the ball was 0.8m/s and the final velocity was 7m/s, what was the acceleration of the ball?