greciadejesus4 greciadejesus4
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Frank buys p pounds of orange for $2.29 per pound and the same number of pounds of apples for $1.69 per pound. What does the expression 2,29p+1.69 represent

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-12-2020

Answer:

The expression 2.29p + 1.69 adds up the price for the pounds oranges Frank bought and the price of the total pounds he bought for the Apples.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What changes did the Hispanic Civil Rights movement achieve in education in 1947?
Is a diamond shape a rectangle true or false?
what is the correct prime factorization of 24?​
What causes a metamorphic rock to change?​
A large multinational client has requested a design for a multi-region database. The master database will be in the EU (Frankfurt) region and databases will be
PLEASE HELP...When you have a problem like the one listed below... What do you do with your exponents? ​
Please help me I really need this
Bobby had 20 minutes to do a three-problem quiz. He spent 10 1/4 minutes on question A and 5 4/5 minutes on question B. How much time did he have left for quest
Anyone can help me with this one???
According to Milgram's experiment, when do people to do evil things? In what makes people do bad things