gianna209
gianna209 gianna209
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 14 lb for $2.99

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
how much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
Answer Link

Otras preguntas

Max owes his brother $20. He gives his brother $10 one week and then the next week he gives $5. Write an addition expression to describe this situation. Then fi
I need help on this please help :)
what were the 2 main resources that were shipped to Spain from the America's? ​
what is the great trek​
A. Identify what each point symbol on the map represents. B. Identify TWO topographic features shown on the map. C. Describe TWO ways that topography affects th
describe world population scenorio​please help me !!
pengaruh negatif iptek bagi kehidupan bermasyarakat dan bernegara pada aspek keamanan & contohnya
explain what the south African government is doing to promote equal access to basic services.​
Radha said, " This is my pen. " ( Indirect speech) ​
Pls help I’ll brainlest and add extra points