rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

A salesperson is selling cooking sets for $120 each. The salesperson receives 22.5% of the sales prices as commission. The salesperson sells a total of 4 units
It takes 5 builders, 18 hours to build a wall.How many minutes would it take 8 builders?​
If 175.6 joules of energy are applied to a sample of Aluminum and its temperature changed by 35.4 degrees then what was the weight of the Aluminum sample?
What is another way that the intensity of the light could be tested? Describe your procedure. Look at the photosynthesis reaction 6H2O + 6CO2 -➔ C6H12O6 + 6O2.
How did the Kansas-Nebraska Act of 1854 change the Missouri Compromise of 1820?
A rental car company charges $68.64 per day to rent a car and $0.12 for every mile driven. Jaxon wants to rent a car, knowing that: •He plans to drive 500 mile
plz first correct answer gets brainliest
Pl help it’s for a grade
A sample of nitrogen gas occupies 9.20 L at 21degrees and 0.999m the pressure is decreased to 0.802 am at constant temperature, what is the newly occupied volu
Arrange the following words in ascending order according to intensity1. whisper, mumble, talk, speak2. scary, frightening, creepy, horrifying​