kaleedutra
kaleedutra kaleedutra
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Answer Link

Otras preguntas

Consider the two linear expressions. -(-3 -60 – 3) and 3.5 – 60 Are the two linear expressions equivalent? Drag a word or phrase to the box to correctly complet
What is the equation of this line *
After failing to overthrow the government in Germany, what did Adolph Hitler conclude was the best way to power? a. by trying another coup c. through elections
Suppose that Beltran Corporation uses all-equity financing and that Beltran’s market value in one year’s time will be either $100 million or $50 million dep
Rewrite in simplest terms: -5(3u+1)+10u−5(3u+1)+10u
essay in luckiest day of my life
please help me with this
ASAPA truck is speeding up (with a constant acceleration) from rest to 45 m/s and it takes it 15 seconds to do so. How far will the car travel?
which candidate was, at the time of the election, the vice president of the united states?
In Diagram 6, JCK is a tangent to the circle ABC Find the value of x. A 1149 B 76° C 52° D 26°​