Galaxypuppy504
Galaxypuppy504 Galaxypuppy504
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Hey! I need this pretty fast- just do the first one though! Thank you! :)

Hey I need this pretty fast just do the first one though Thank you class=

Respuesta :

Learntionary
Learntionary Learntionary
  • 13-11-2020

Step-by-step explanation:

A. part 1: $1.49 for 6 pencils

1 pencil would cost $1.49 / 6 = $0.24833(5s.f.) = $0.25 (nearest cent)

part 2: $4.60 for 20 pencils

1 pencil would cost $4.60 / 20 = $0.23

best value: part 2 (20pencil pack)

If you wish to explore more into mathematics you can give me a follow on Instagram (learntionary) I'll be regularly posting notes and tips for mathematics

Answer Link

Otras preguntas

height of geostationary satellite above the equator is?
¿quien es el precursor de la psicología?
Not an advantage which the north enjoyed over the south at the start of civil war
which choice is a trait of a quadrilateral? (picture)
Solution to the system of inequalities shown below: x+y<=5+2 y>2 a. (1,1) b. (2,5) c. (5,2) d. (3,6) e. (2,-5) f. (1,-1)
Which organ can be harmed if we eat too much fat?
Using your knowledge of roots, choose the best word to complete the following sentence: Love, fear, betrayal, and laughter are ________________________ to the h
En un examen los estudiantes deben ____________ todas las preguntas para sacar una buena nota.
Mike went to a football game with his family. They bought 5 boxes of popcorn and 3 programs, and spent $41. Sean's family went to the same game, bought 3 boxes
the energy released by burning of 1 litre petrol is?