Kanila Kanila
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, it costs $9 for 6 cans of soup. What is the unit price?

Respuesta :

PotatoMan404 PotatoMan404
  • 12-11-2020

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

6 * 1.5 = 9

Answer Link
ujythtg ujythtg
  • 08-12-2020

Answer:

1.3

Step-by-step explanation:

[tex]\sqrt[6]{9}[/tex]  = 9 divided by 6, 6 goes into 9, 1 time. Remainder of 3, 1.3 is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

How do u Solve 2x2 + 2x2 + 2 - 2x2 =
x and y are two different numbers selected from the first fifty counting numbers from 1 to 50 inclusive. what is the largest value that (x+y) / (x-y) can have?
how can wind be a torrent of darkness
what does B.O.D.M.A.S. or B.E.D.M.A.S. mean?
A number of students were asked this question: “How many cousins do you have?” The lowest answer given was 6. The highest answer given was 20. The total of all
A 50 METER PATH SURROUNDS A RECTANGULAR GARDEN. THE WIDTH OF THE GARDEN IS TWO-THIRDS ITS LENGTH. FIND ITS AREA.
name two salts used in black and white photography
why a c is advantageable than dc
sentence has one word that is incorrect. 24 People have to be a certain hight before they are allowed to go on the ride.
How do you call a person who receives the benefit of a good without paying for it (business terminology).