jkdididjjsjdj jkdididjjsjdj
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Will spent $3.75 for 5 1/2 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound to the nearest cent?

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 20-11-2020

Answer:

Unitary cost (per pound)= $0.682

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Total cost= $3.75

Total pounds= 5.5 pounds

To calculate the unitary cost of each pound, we need to use the following formula:

Unitary cost= total cost / total pounds

Unitary cost per pound= 3.75 / 5.5

Unitary cost per pound= $0.682

Answer Link

Otras preguntas

Find the margin of sampling error to the nearest percent. p = 64%, n = 800
Divide 5 over 6 ÷ 1 over 12 = ____.
Whats the difference between 15 and 5y
Based on the map, which early civilizations developed beside two large rivers?a. Egypt and Shang China b. Indus civilization and Sumerc. Sumer and Shang Chinad.
There are 57 guests and he want everyone to have a slice. I want to pay as little as possible and for them to be the same size. 20cm cake serves 12 people. 13.5
Imagine that a machine enables you to do 100 joules of work with a force input of 20 newtons. Now imagine that a new machine is invented that lets you do the sa
Why do scientists have to make an experiment
Why should you log out when you finish an online session? a. to prevent someone else from accessing your records b. to advise the computer connection at penn
what is symbolic speech
who captured the africans who were sold in the atlantic slave trade