edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

In 1939, what did Germany and the Soviet Union secretly agree to do? fight the spread of communism in Poland protect each other if attacked by a third party gr
How many pixels are in a picture that is 640 pixels wide and 480 pixels high?.
Miss Debenham tells Poirot that Greta Ohlsson is relieved that she is not considered a suspect. True False
what came first the chicken or the egg?
what quadrilateral is this​
Institutionalized discrimination is basically
A trapezoid has 19 inches base, as well as 10.8 inches height. What is the area?
How did the mongol conquests affect the italian economy?.
How to find a good roommate in college?
A solid metal bar is at rest on a horizontal frictionless surface. It is free to rotate about a vertical axis at the left end. The figures below show forces of