prosperitywilliams prosperitywilliams
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Charlie bought 2 3/4 pounds of pears for $.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for $1.40 per pound how much money in dollars and cents did Charlie pay for the pears and grapes

Respuesta :

noahsantos80
noahsantos80 noahsantos80
  • 11-11-2020

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.75 by $0.76 to get $2.09

Multiply 2.75 by $1.40 to get $3.85

Add $3.85 and $2.09 to get $5.94

Answer Link
moses031309 moses031309
  • 02-03-2022

Answer:

$5.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Donte is seeing a sports psychologist to help improve his mental preparation and performance. the psychologist asks donte to see himself making each of his kick
find the circumference of a circle with an area of 530.93
Harvey is diagnosed with dissociative identity disorder. his mother severely abused him from the time he was six years old. the first of his personalities devel
The Odyssey by Homer Muse, speak to me now of that resourceful man who wandered far and wide after ravaging the sacred citadel of Troy. He came to see many pe
A track is 400 meters long. How long is the track in centimeters and in kilometers
a jope rope is 9 feet long how long is the jump rope in yards
What is the area of this parallelogram? 28 m² 56 m² 84 m² 120 m²
!! 30 PTS !! Hello, I need some help on this Geometry Area question:
Which of the following was not a focus for students at Gilbert H. Hood Middle School in their “going green” program? a. wildlife conservation b. waste reduction
Solve the following equation. x + 6 = x + x 2 6 14 72