fariakayani fariakayani
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Light bulbs cost £2.90 each.
Yasmin buys as many as she can with £20.
How much change should she get?

Respuesta :

Oliviaglisson
Oliviaglisson Oliviaglisson
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

first you need to see how many time 2.90 goes into 20 it is 6, so then you multiply 2.90 times 6 and get 17.40. Lastly you subtract 17.40 from 20 to get 2.60

Hope this helps

Answer Link
jada223 jada223
  • 10-11-2020

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When bill’s diner moves from the production combination of 35 burgers and 25 hot dogs to the combination of 25 burgers and 65 hot dogs, what is the opportunity
Just need that answer that’s it
An ice cream cone has a diameter of 14.8 cm and a slant height of 10 cm. Find the lateral surface area of the cone. Use 3.14 for π.
Find the value of –zα/2 that corresponds to a confidence level of 89.48%.
Why do you think that the particles in a gas are farther apart than in a liquid?
8. A ) Non, je n'aime pas aller en ville. B) Non, ils sont trop jeunes.
What’s the product of 35 • 47?
What is the % yield if 20 grams of hydrogen is reacted with 32 grams of oxygen and produces 9 grams of water? H2 + O2 -> H2O
What patterns of energy resource use do you see in the graph?
PLEASE HELP ME.................​