davidsovak davidsovak
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate to the nearest cent per ounce of
A 24 ounce box of cornflakes costs $4.59

Respuesta :

domagalskicar
domagalskicar domagalskicar
  • 10-11-2020

Answer:

.2

Step-by-step explanation:

4.59/24=.2

Answer Link

Otras preguntas

what is recycling? what is the importance of recycling in nature? in Ecosystem ​
Can I please get help with this, I have no idea??
60 pts urgent help Bookwork code: NS7 Cakolato not allowed This is a new version of the question. Make sure you start new workings. A line has the equation 2y
10/3 * 3^x -3^(x-1) = 81Solve for x.​
URGENT! (Please give the correct answers!) Find f(4) if the function f(x) = (x - 1)(x - 2)(x - 3).
Neuropathy can often result in physical damage to peripheral tissues. Which statement best explains this observation? A. Loss of neurons prevents the transpor
Guys, can you please help me find the 2 values of k so that an each trinomial can be factored over the integers for me, please? :) a). 2x²–7x+k b). kx²–5x+3
Help if you understand please and thanks
1. What should be done to these equations to solve the system of equations by elimination? 2+y=12 5x - 3y = -3​
Read the passage below from “Marigolds” and answer the question. I had indeed lost my mind, for all the smoldering emotions of that summer swelled in me and bur