cclayton9
cclayton9 cclayton9
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00 how much will 8 pints of raspberries cost

Respuesta :

Kweice
Kweice Kweice
  • 10-11-2020

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

3 pints → $12.00

1 pint → $12.00 / 3 = $4.00

8 pints → $4.00 x 8 = $32.00

Answer Link
husseinalaaldin
husseinalaaldin husseinalaaldin
  • 10-11-2020

Answer:

$32 because every lint is $4

Step-by-step explanation:

your welcome hehe

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me solve number 13?
What led to the decline of the Athenian empire 1. The decision to attack Sparta 2. an alliance with Persia 3. a desire to conquer Persia 4. an alliance with
analyze the motivations behind imperialism from 1800-1914
What organization did workers form in the mid-to-late 1800s to improve pay and working conditions
2 Rita bought three and forty-eight hundredths pounds of bananas at the store. How is this number written in expanded notation? F (3 × 1) + (4 × 0.1) + (8 × 0.0
Which phase change is the result of particles moving more quickly? (2 points) liquid to gas liquid to solid gas to liquid gas to solid
In the diagram, m∠F = 60°. To prove that the triangles are similar by the SAS similarity theorem, it needs to be proven that .
What is the value of "three less than the quotient of six and a number, increased by nine" when n = 3? 2 4 8 10
What are the two most important skills or traits that a professional should posses?
Help needed ASAP!!! 40 points!!!!!!!