SSeshadri
SSeshadri SSeshadri
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

you had $22 to spend on three pretzels. After buying them you had $15.70.How much did each pretzel cost?

Respuesta :

JaysenG212
JaysenG212 JaysenG212
  • 13-10-2020

Answer:

Each pretzel had cost $6.30

Step-by-step explanation:

You would have to subtract 22.00 - 15.70 and that would be your answer ($6.30)

Answer Link
ZuyIis
ZuyIis ZuyIis
  • 13-10-2020

Answer:

Each pretzel cost $2.10

Step-by-step explanation:

First,

Take your original amount and subtract it by your remanding amount:

22 - 15.70 = 6.30

Then, divide by three, since we bought three pretzels:

6.30 / 3 = 2.10       or       6.30 ÷ 3 = 2.10

So, each pretzel cost $2.10

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the inequality 5.25 -26.5?
What tactics did Muslim leaders use to expand the reach of Islam?
MARKING BRAINLIEST Please help me solfedge these
where does the letters go
DESCRIBE YOUR BEST FRIEND WITHOUT USING ANY PHYSICAL CHARACTERISTICS.​
Singly charged uranium-238 ions are accelerated through a potential difference of 2.20 kV and enter a uniform magnetic field of 1.90 T directed perpendicular to
Give one fact about the Aztecs
PLEASE HELP AND HURRY! The front of the home is being painted, not including the door the door measures 9ft by 2ft how many square feet will be needed IGNORE TH
PLEASE HELPPP THIS TWOOO
help pls im taking a test and I need help on this the answer choices are a. L,M,K b. K,M,J,L c. M,J,L,K d,K,L,J,M