losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

The energy levels of an atom are occupied by ____.
The waste products of a nuclear fission powerplant can best be described as a. Small in quantity and not very dangerous. b. Large in quantity and not very dan
what are Cities and their surrounding areas are known as
A line has a slope of -1/2 and a y-intercept of 3. Which equations represent the line? Choose all answers that are correct. A. 2y = 6 + x B. x + 2y = 6 C. y
how do decomposers take from their ecosystem
how do decomposers take from their ecosystem
The formula F = ma shows the relationship between force, mass, and acceleration. Solve this formula for a.
calcium has atomic number of 20 how many electrons of a calcium atom are involved in chemical bonding
A saline solution with a mass of 400 g has 30g of NaCl dissolved in it what is the mass/mass percent concentration of the solution?
which of the following is most characteristic of a country run by anarchists