sydneyteixeira780 sydneyteixeira780
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 32-cup container of disinfectant costs $19.20. What is the price per quart?

Respuesta :

tneuro tneuro
  • 11-10-2020
32 us cups = 8 us liquid quarts
Then $19.20 divided by 8 is 2.4

Answer: $2.4 per quart

Hope it works! Good luck!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a starch? A. steak B. grain C. yogurt D. bacon
How does cromolyn mechanism inhibit degranulation of action calcium channel?
Natalie picked 135 berries in 15 min. If she continues picking at that rate, how many total minutes will it take her to pick 486 berries?
The graph shows the cost per pound for bananas. How many pounds of bananas can be purchased for $3.00 ?
Ninety-six percent of body weight is made up of __________.
Why did irish and german immigration to the united states increase in the 1840s?
Which type of transformation is shown here?
Why is momma so upset about byron playing with matches?
If f(x) = 5x – 2 and g(x) = 2x + 1, find (f + g)(x)
How many drops of chloroform to knock out someone safe?