yamileteusebiomejia
yamileteusebiomejia yamileteusebiomejia
  • 10-10-2020
  • Mathematics
contestada

en la vaporera se coloca un 1 litrode agua a calentar, después de 20 minutos consumió un 1/3 de Su contenido ¿Cuántos grados subió?



para hoy porfa ​

Respuesta :

odalisocasio
odalisocasio odalisocasio
  • 10-10-2020

Step-by-step explanation:

He puesto la vaporera (20 minutos a 120 grados) y al llegar a los 8 min se para, el botón de vaporera y ...

Answer Link

Otras preguntas

Amy wants to center her new TV that is 2 feet wide on her shelf that is 11 1/2 feet wide. How much space should be on each side of the TV
The income tax saved by using lifo instead of fifo is equal to the​ ________ times the income tax rate. a. cost of the beginning inventory b. lifo reserve c. co
Which of the following circumstances led to Europe’s Commercial Revolution? 1.Expanding trade spurred investment in guilds and small business. 2.The use of slav
How many miles does the earth go around the sun?
The Schwartz family spent a total of $111.75 for Internet service for 3 months. Each month they received $5.50 as a credit on the bill. Which equation and solut
use each unit rate to help me find the total please 1) Amanda buys 5 hats at $9.79 each. how much does she spend?2) Mckayla works for 5 hours at $10.25 per hour
Bus travellling through town, with a mass of 5040kg and kinetic energy of 493900J. I need the velocity.
If two 2-kilogram masses are 2 meters apart, what is the gravitational force between them?
(Fueron, Eran) las nueve y media de la noche.
Tony bought 3 tickets to a concert for $78. How much will it cost for 6 tickets to he concert of all tickets have the same unit price?