baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

A corporate resolution is required in a real property transaction when a. All of the answers are correct. b. the real estate loan transaction involves a corpora
Suppose an increase in the price of rubber coincides with an advance in the technology of tire production. As a result of these two events, the demand for tires
How many more hostel rooms have 4 to 7 guests than 20 to 23 guests?
Greg drove at a constant speed in a rainstorm for 250 miles. He took a​ break, and the rain stopped He then drove 159 miles at a speed that was 3 miles per ho
I WILL GIVE A LOT OF POINTS AND SUCH IF YOU CAN COMPLETE THIS!! DESPERATE Issued by Abraham Lincoln in 1863, the _____________ facilitated the liberation of sl
Your answer must be simplified. \dfrac x3\geq-33 3 x ​ ≥−33
Which statement is true regarding the functions on the graph? f(2) = 9(2) f(0) = g(0) f(2) = a(0) f(0) = g(2)
Find the value of x.
Which phrase describes Hitler's final solution? a plan to invade the Soviet Union and enslave its people a plan to exterminate all the Jewish people in Europe a
An unwary explorer happens upon a cave with an oracle. The oracle says she will let the explorer pass if he can solve five riddles within a 15-minute time limit