randomperson1234574
randomperson1234574 randomperson1234574
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

HELP!

Write an equation to represent: The cost of buying lemonade stand supplies is $0.50 per cup, $5 for ingredients, with a total cost of $30.

Respuesta :

jamesl55
jamesl55 jamesl55
  • 11-09-2020

Answer:

$0.50x+5=30

Step-by-step explanation:

maf

Answer Link

Otras preguntas

Shahid was in a serious automobile accident on a snowy evening last winter that caused him to feel anxious every time it snowed and he had to get behind the whe
Using cross multiplication how to you find n
to sintoni why is freedom like breathing
how did pearl harbor change public opinion about American involvement in World War II.
(x-1)(x-4)=10 solve. where appropriate round answer to the nearest thousandth
One fifth the total of a number and 4 is 2, find the number
13) The pancreas secretes ____________ enzymes into the small intestine. 14) Chronic pancreatitis does not resolve itself and results in a slow destruction of t
WILL GIVE BRAINLIEST! What is the overlap of Data Set 1 and Data Set 2? A. high B. moderate C. low D. none
Solve the equation. Check for extraneous solutions please help!!!
A triangle has side lengths of 7, 24, and 26. Is the triangle right, acute, or obtuse? a. right c. obtuse b. acute Please select the best answer from