suguiyama16rendon suguiyama16rendon
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Respuesta :

kaitlyndonnie kaitlyndonnie
  • 10-09-2020
Each pencil cost $2.

Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
Answer Link
ajpinkerton
ajpinkerton ajpinkerton
  • 10-09-2020

Answer:

They are $2 dollars a piece

Answer Link

Otras preguntas

81 is 54% of what number
What is t equal to in the equation 6t-1/6=9
what tells you which operation to perform first... I really need the answer like now!! thank you!
. Humans who live in ________ are at risk for getting malaria. a. Alaska b. Norway c. Florida d. Mexico
The regular price of a shirt is $24. The sale price is $18. The sale price is what percent of the regular price?
What factors distinguish one biome from another?
. Humans who live in ________ are at risk for getting malaria. a. Alaska b. Norway c. Florida d. Mexico
Which of the following figures in a plane separates it into half-planes? F. A line G. A ray H. An angle J. A point K. A line segment
22 is what percent more than 20?
How are codons and anticodons alike?