coby4287 coby4287
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce? *

Respuesta :

neeneelakatos
neeneelakatos neeneelakatos
  • 10-09-2020

Answer: 25 cents

Step-by-step explanation:

24 ounces = 6 dollars. Divide 24 by itself to get 1 ounce. Then, divide 6 by 24 to get 25 cents.

Answer Link

Otras preguntas

What does Youthful Stage mean
What is the food web for Altamaha shiner ?
For constant term: f(a,b,g(t)), pattern term: f(a,Y,X) when pattern matching we can use the following assignment Y=b and X=g(t) to make the two terms match. Not
Please write 4-5 sentences about this image.
Sophie can cut Two-fifths ft piece from a 4 ft length of wood.
what is the number name of (i)46,25,689and (ii)658,902,250​
Julie has a square-shaped driveway with an area of 256 square feet. What are the dimensions of the driveway?A. 64ft x 4ftB . 15ft x 15ftC. 16ft x 16ftD. 32ft x
PLSSS HELP WIL REWARD BRAINLIEST!!
Solve x2 – 4x 1 = 0. Mc002-1. Jpg mc002-2. Jpg mc002-3. Jpg mc002-4. Jpg.
can someone help me please.​