depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

Who had the better ideas for African American advancement/education? Booker T. Washington or WEB Du Bois? (NEED THIS ASAP)
what is 1/8 times 2/7 in simplest form
A person who can afford a monthly payment of_and signs a loan agreement with a monthly payment of is most likely a victim of predatory lending. A. $800; $900 B.
Marking brainliest Pls help
1.11 x 10^-5 standard form
If you flip a fair coin 4 times, what is the probability that you will get exactly 2 tails?
Plant stems can be ______, ______, thick,______, or _________.
What is a community? (Please don’t put links!!) A)a population that lives in a single habitat B)a single species that lives in a habitat C)all the species that
You studied the body of someone who died in their sleep and found that your assistant accidentally left the body facedown while you were away. Knowing that the
Conjugating someone know the answer to this?