depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

10. Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

KanzyS KanzyS
  • 10-09-2020

Answer:

5.5 pounds

Step-by-step explanation:

20.35/3.70=5.5

Answer Link

Otras preguntas

As a salesperson, you are paid $92 per week plus $4 per sale. This week you want your pay to be at least $200. Write an inequality for the number of sales you n
What was the result of the Brown v. Board of Education Supreme Court decision? a. It allowed school boards to use property taxes to fund education. b. It grant
How will gravitational wave discovery help the scientists in their quest to fully understand gravity?
Why is credit card debt often considered to be the most dangerous type of debt for consumers?
Ciliates have complex internal structures involved in different functional systems. Which organelles aid in their digestion process?
which goal was john muir most interested in
How many grams of copper, CU are there in 2.55mol of CU?
Glenn needs to cut pieces of ribbon that are each 1 meter long to make ribbon key chains. If he has 3 pieces of ribbon that are each 1 dekameter long, how many
Maryland tried to tax the federal funds of the 2nd bank of the United States. a. True b. False 2. What type of informal Constitutional change is made when the p
which ratio is equivalent to 10/14