jkski06
jkski06 jkski06
  • 11-08-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon bottle of fabric softener costs $30.24. What is the price per pint?

Respuesta :

ilhaamm ilhaamm
  • 11-08-2020

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

1 gallon= 8 pints

2gallons= 16pints

$30.24÷ 16= $1.89

Answer Link
jimmygrahamcracker
jimmygrahamcracker jimmygrahamcracker
  • 11-08-2020

Answer:

3.43

12 pints

Step-by-step explanation:

2 gallons = 12 pints. 30.24 divided by 12 is 3.43

Answer Link

Otras preguntas

50 is 40% of what number?
Can water and pebbles form a solution?
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
The distance from home plate to second base is about 127.3 ft.  1.  How would you find the distance between the bases.2.  Estimate the distance between the base
How did machines speed up  textile manufacturing
What is 689 divided by 53
what times what equal 16?
You bought a car for $25,000. You have owned it for one year, and it is now worth $21,000. What is the percent decrease in your car's value?16%19%84%119%
How did machines speed up  textile manufacturing
Can water and pebbles form a solution?