ShaniquaManhertz20 ShaniquaManhertz20
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Walter pays $2.53 to ship a package that weighs 5.5 ounces. Which is the cost to ship 1 ounce?

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

__________________________________

Solution,

Cost of 5.5 ounces =$ 2.53

Cost of 1 ounce= 2.53/5.5

=$0.46

So the answer is $ 0.46

Hope it helps

Good luck on your assignment

_________________________________

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this question ASAP Inequalities 9+3/5x>81/5
Which sentence contains a present tense verb? A. Who will care for Megan after school? B. Megan's older sister cared for Megan when she was smal. OC. Megan care
1. Applying Why is the United States a republic and a democracy?
Which of the following opera types sought to reflect simplicity and real human emotions? a. opera seria b. opera buffa c. serious opera d. tragic opera
Solubility of CO2 in g/100 g water Solubility of Oz in g/100 g water Temperature in °C Independent Variable Dependent Variable pls helppp asap
What is the initial term for the sequence 36, 24, 16, ...? ?
Hello, Need help asap with this english 1302 question. Which number should NOT be spelled out in this sentence? Thank you
The bottom of a box has a surface area of 31.4cm2. The mass of the box is 47.1 kilograms. Acceleration due to gravity at s3a level is 9.80 m/s2. What pressure i
What occurred during the middle kingdom
Matthew and his 3 siblings are wedding a flower bed with an area of 9 square yards. If they shared the job equally,how much square yards of the flower bed will