janavaldes07 janavaldes07
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

Jared buys 2.4 pounds of broccoli for $3.24.which equation could Jared use to find c the cost of each broccoli of each pound of broccoli

Respuesta :

Adetunmbiadekunle Adetunmbiadekunle
  • 19-05-2020

Answer:

The equation that could be used to find the cost of each pound of broccoli is The amount of Broccoli/Number of pounds of Broccoli

Step-by-step explanation:

The equation that could be used to find the cost c of each broccoli will be;

c = Total cost/ Pounds of Broccoli bought

This is mathematically equal to c = 3.24/2.4 = $1.35 per pound of Broccoli

Answer Link

Otras preguntas

Which expression does not belong with the other three? Explain your reasoning. 2x + 1 5w * c 3(4) + 5 y / z
Kelly and Sean work together to clean a section of highway that is 10/3 Mile long. write this distance as a mixed number
Quiero ___________ mis fotos en línea con mis amigos que están lejos. dar hacer compartir alojar
use the distributive property to express 16 + 48
what is £400 increased by 3.2%
What is 25/50 in lowest terms?
Which group of elements would most likely be used for electrical wires?
How is the gerund phrase used in the sentence? My favorite pastime is skateboarding at the park. a. direct object b. subject c. object of a preposition d. p
In which specimen were cells first identified?
Devin has 39 toy blocks. What is the value of the digit 9 in this number?