debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

If f(x)=2/x-3 find f^-1(x)
a line has a slope of -1/2 and a why intercept of -2
Find the Image of (-1,3) obtained by translating 2 units down, and a 270 rotation
List at least 5 words describing motion:
A rocket initially at rest accelerates at a rate of 60 m/s^2 for 0.58 min. What is it’s speed at the end of this time? Answer in units do m/s
After buying school lunch, Terry has $4.40 left. If school lunch costs $2.50, how much did Terry have before he bought school lunch?
a girl has to be at school at 8:00 am it takes her 20 minutes to eat, 35 minutes to get dressed and 15 minutes to get dressed what time should she get up in the
I need help with this
Would it be a b c or d I’m leaning towards a
a) Sundar bought two calculators for Rs. 1000. He sold one of them at a profit of 10% and other at a loss of 10%. If the selling prices for both calculators are