ButtaPecan206 ButtaPecan206
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

1) I can buy 18 bananas for $4.50. If I have $20 how
many bananas can I buy?

4 bananas 18 X

4+ cost $4.50 20.00
$20.00

Respuesta :

bborrevik34
bborrevik34 bborrevik34
  • 11-05-2020

Answer:

80

Step-by-step explanation:

Answer Link
joshleemelendez
joshleemelendez joshleemelendez
  • 11-05-2020

Answer:

$4.50 / 18 = $0.25 per Banana

$20 / $0.25  = 80 Bananas

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve x-y=11 2x+y=19
what is 3.36 rounded to the nearest hundreth
How do I solve x-y=11 2x+y=19
How to answer the following questions in spanish?? Quien batea? Con que batea?
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
2loga(3)+loga(5)=loga(x)
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
Calculate the average speed of a bicycle that travels 100m in 20 s.
7 qt. 2c. =______ c.
Are there any personifications in the poem jimmy jet and his TV set?