dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

Cheryl has a mug she says is made up of matter. Heather says that the hot choclate inside the cup is made up of matter too. Keaton says that the steam coming fr
What is the biggest province in Canada ?
Find the slope of (0,3) (4,0)
Help please with this math
PLS HELP WILL GIVE BRAINIEST AND 50 points
How do you work out a sequence by having the nth term
The straight on which Constantinople was located is the_______Strait.
The first shot of American revolution is fired.
Wha connection does Islam have with Judaism and Christianity
I have one more question I can figure out how to get the answer via the calculator but I'm not sure how I got there43.6x2.94