Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

3. The graph represents the cost per person at a pottery painting studio. Find the rate of change. TOTAL COST ($) 5. Find the slope of 45 988 38994 40 30 15 2-3
Which of the following is an example of the associative property of multiplication?
She always wanted to live in the_so she moved to_last month
Given that 25% of a certain volume is 30cm^3, calculate the total volume
Jack has three jugs. They hold 2 1/3 L, 1 2/5 L, and 1 3/5 L. Kate isallowed to take only two jugs. What is the greatest possible difference betweenKate’s water
Many of those working in low-income professions do not have consistent access to health care. Even if they later get better access to health, there are often lo
consider functions f and g defined by the graph and table
y=-.06(5.5-1)(5.5-10)​
In the history of the United States, no president has ever been impeached and acquitted. died while in office. been impeached and convicted. resigned. been im
In order to combine exponents with the multiplication or division properties, the terms must have the same?